Eräs asiakas kävi kysymässä, onko meillä myynnissä puolanpohjia? Ensin vähän tarkensimme, että molemmat puhuimme samasta asiasta ja totesin, ettei ole meillä. Soitto Lankavaan osoitti, ettei ole sielläkään PUISIA. Seuraavaksi soitin paikallisille käsityöasiantuntijoille, mutta nämä eivät ole kuulleetkaan puisista puolanpohjista.
Mielenkiintoista siis.
Me kaksi mistään mitääntietämätöntä kehittelimme (minä ja puuseppäni) ensimmäisen version. Saas nähdä.
Oletko kuullut mokomasta?
Oletko nähnyt puolanpohjan?
Oletko käyttänyt sellaista?
Ehkä huomenna jo voin esitellä teille tuotekehittelymme tuloksen.
Jos sinulla on puinen puolanpohja, pliis, ota siitä kuva ja lähetä sähköpostiini: mervi.lamminen@uusikaupunki.fi
Pellavasydämen Mervi
Hei vaan, ei ole puisia puolanpohjia, pahvisia ja paperista tehtyjä kylläkin!
VastaaPoistaMikä käsityön laji? Ompelukoneissa tuskin käytetään puisia puolia ja kudonnassa sukkulissa käytetään nykyään paperia/kartonkia (ennen käytettiin tuohta). Puisista mulle tulee mieleen ainoastaan rukin puola, kuva esim. täällä: http://munkuvat.net/k/2012/10/13/OHfI.jpg
VastaaPoistaMiksi pitäisi olla puisia? Miksi paksu paperi ei käy? Paperisen saa puolattua vaikka porakoneella kynän ympärille. Millä puolaat puisen ympärille? -aivosolu
VastaaPoistaKäsityölajia minäkin kyselen, sitten vois alkaa jonkinlaista kuvaa muististaan tai tavaraa kätköistään kaivamaan.
VastaaPoistaMinulle tulee mieleen puolanpohjasta kangaspuiden sukkulassa käytetty paperi tai pahvi, jonka päälle puolataan lankaa... Tai onko nypläykseen liittyvää..
VastaaPoistaEi mitään hajua!
VastaaPoista